Pielęgnacja galanterii

Jak dbać o skórzany pasek?

Michał Waryński

Dobry jakościowo skórzany pasek nie tylko będzie spełniał swoje podstawowe zadanie, ale również jest to ważny element garderoby, który będzie sprawdzał się w różnych stylizacjach. Postaramy się powiedzieć jak można o taki pasek zadbać i przedłużyć jego żywotność.

Jak przechowywać skórzany pasek męski?

Kluczem do posiadania eleganckiego, skórzanego paska będzie jego odpowiednie przechowywanie. Trzeba pamiętać, że pasek musi być umieszczony w takim miejscu, gdzie nie będzie kontaktu z wilgocią. Istotne będzie to, że pasek może być delikatnie złożony, nie można go na siłę prostować, ponieważ rośnie podatność na pęknięcia i zarysowania powierzchni. Dodatkowo pasek nie może być wystawiony na słońce, ponieważ skóra schnie i traci swoją jakość.

Kontakt z wodą

Wszystkie produkty ze skóry będą źle reagować na kontakt z wodą. Podobnie to wygląda, jeśli chodzi o paski męskie. Co zrobić, gdy taka sytuacja nastąpi. Nigdy nie suszymy paska na grzejniki czy przy pomocy suszarki. Tak bowiem skóra będzie przesuszona i zacznie pękać. Najlepiej będzie wytrzeć taki pasek jak najszybciej. Po tym powinien być położony do szafy albo zostawiony w normalnych pokojowych warunkach i dzięki temu spokojnie wyschnie.

Jak często należy czyścić skórzany pasek męski?

Jeśli chcemy zachować paski w odpowiednim stanie powinno się regularnie je czyścić. Najlepiej będzie po prostu codziennie dbać o ten element garderoby, wtedy wiemy, że będzie zadbany.

Jak usuwa się plamy?

Jeśli pojawiać się będą plamy z tłuszczu czy smaru to trzeba papierowym ręcznikiem albo bibuła je wytrzeć. Dalej to zanieczyszczone miejsce posypuje się mąką ziemniaczaną albo pudrem. Po mniej więcej 3-4 godzinach ściera się zastosowany produkt.

Impregnacja skórzanego paska

Jeśli pojawiają się plamy z atramentu można użyć lakieru do włosów a następnie czystą szmatką to miejsce wytrzeć. Czasami nie będzie to wystarczać i wtedy trzeba udać się do fachowca.

Plamy po gumie do żucia również można usunąć. Trzeba poczekać aż guma stwardnieje, przyłożyć kostkę lodu, która będzie w worku foliowym. Gdy guma będzie twarda należy ją oderwać.

Plamy z krwi usuwa się z pomocą wilgotnej szmatki. Następnie zostawiamy skore, by mogła spokojnie naturalnie wyschnąć. Nie stosuje się żadnych suszarek czy grzejników, by osuszyć produkt.

Kiedy będzie trzeba udać się do kaletnika?

Jeśli okaże się, że pasek parcieje, to będzie warto udać się kaletnika albo zakładu, który wykonuje renowację butów. Fachowców, którzy wykonują ten zawód warto także odwiedzić, jeśli okazuje się, że skóra zmieniła naturalny kolor. Kaletnicy mogą odpowiednio malować pasek i dzięki temu na nowo będzie miał pierwotną barwę.

Dlaczego ważna jest impregnacja?

Niestety wiele osób zapomina o tym aspekcie. Zdecydowana większość skupia się na usuwaniu zabrudzeń. Trzeba jednak pamiętać, że impregnacja również będzie bardzo ważnym elementem. Odpowiednie preparaty, gdy będą zastosowane można oczekiwać, że doprowadzą do tego, że skóra zachowuje swoje właściwości a więc wygląd wodoodporność, elastyczność. Dodatkowo impregnacja eliminować będzie ryzyko pojawienia się uszkodzeń na powierzchni. Trzeba jednak uważać, gdy wykonuje się takie prace.

Należy zawsze stosować się do zaleceń producenta impregnatu. Jeśli nie będziemy na to zwracać uwagi może się okazać, że doprowadzimy do większych uszkodzeń na powierzchni. Każdy impregnat ma również swój sposób do zastosowania, dlatego koniecznie trzeba stosować takie rozwiązania jakie na opakowaniach podaje producent. W takiej sytuacji mamy gwarancję, że pasek będzie zadbany.

Zobacz