Torby i torebki

Poradnik: jak wybrać odpowiednią walizkę?

Michał Waryński

Jeśli w końcu można wyjechać na upragniony i wyczekiwany urlop to będzie trzeba pomyśleć o tym jak się spakować. Wybór walizki na wakacje nie jest taką oczywistą sprawą jakby się mogło to wydawać. Szukając bagażu trzeba brać pod uwagę, że ma on mieścić wszystkie nasze bagaże, ale oprócz tego również powinniśmy brać pod uwagę czy nasz bagaż będzie bezpieczny, czy będziemy mieli wszystkie rzeczy uporządkowane.

Oprócz tego trzeba będzie wziąć pod uwagę jak będzie się taki bagaż transportowało, czy jego przenoszenie będzie dla nas wygodne. W okresie wakacyjnym w sklepach znajdziemy wiele ciekawych ofert bagażu w atrakcyjnych cenach. Trzeba jednak wiedzieć czy taki bagaż jest dobry jakościowo. Często bowiem okazuje się, że mamy szybko zerwane kółka, rączki, niedopinający się zamek. Przy dłuższym wyjeździe taki bagaż, który będzie się psuł będzie bardzo denerwujący i męczący, dlatego na to trzeba szczególnie uważać.

Wybierając walizkę musimy postawić sobie trzy podstawowe pytania:

- jakim środkiem transportu będziemy podróżować

- na jak długo wyjeżdżamy

- co w walizce będzie przewożone

1. Pojemność i rozmiar walizki

Przede wszystkim każdy musi sam przemyśleć sobie z czego w trakcie wyjazdu będzie się korzystało i jak dużo przedmiotów z miejsca wyjazdu będziemy przywozić. Jeśli takie kwestie będą brane pod uwagę i dobrze przemyślane można oczekiwać, że problemów z pakowaniem nie będzie. Jeśli jedziemy na krótka podroż można wybrać bagaż kabinowy bez dodatkowych opłat. Jeśli w planach jest dłuższy wyjazd to trzeba będzie się zdecydować na dodatkowy bagaż płatny, by tego miejsca rzeczywiście mieć więcej.

2. Kółka

Walizki będą osadzone na dwóch albo na czterech kółkach. Wbrew pozorom więcej nie zawsze będzie oznaczać lepiej. Gdy jedziemy na krótki urlop i chcemy mieć małą walizkę to lepsza będzie taka na dwóch kółkach, którą wygodnie się manewruje w tłumie ludzi. Należy zwracać uwagę na to, by koła miały specjalne osłony, dzięki temu nie będzie obaw o ich zniszczenie. Na dłuższe wakacje trzeba będzie zabrać większa walizkę i wtedy już lepiej będą się sprawdzać cztery kola obrotowe, dzięki którym nawet ciężka walizkę uda się jakoś prowadzić. Jeśli ktoś ma za sobą kupowanie taniej walizki w supermarkecie pewnie już doskonale wie, że plastikowe kółka nie będą w stanie przetrwać dłuższej drogi po terenie jaki nie będzie równy. Dlatego jeśli wydajemy więcej na walizkę należy sprawdzić czy mamy tam kółka z kauczuku i czy zastosowane jest łożysko. Wtedy jest pewność, że walizka dłużej nam posłuży.

Walizka na kółkach

3. Rodzaj walizki i materiał

Walizki mogą być wykonane z twardego albo miękkiego tworzywa. Jeśli nie planujemy wożenia rzeczy, które są podatne na zagniecenia, albo bagaż będzie cały czas z nami to wystarczy miękka walizka, która dzięki elastyczności może zmieścić więcej. Łatwiej też upchnąć ją w samochodzie. Najczęściej wykonuje się poliester o dużej gęstości bądź tez nylon. Różnią się przede wszystkim wagą. Twarde tworzywo na pewno będzie dobrym wyborem na podróż samolotem, ponieważ tam bagaż jest dużo bardziej zagrożony zniszczeniem więc warto wybrać dobry materiał walizki. Wykonuje się je z poliwęglanu oraz polipropylenu i na pewno będą się one bardzo dobrze sprawdzać nawet przy dużym nacisku. Kiedyś wykonywano je z materiału określonego jako ABS, lecz obecnie nie jest on już tak często spotykany.

4. Zabezpieczenia

W trakcie podróży bagaż dość często będziemy zostawiać pod czyjąś opieką, dlatego chcemy by chroniona była nasza prywatność. Dlatego w bagażach jakie obecnie proponują nam producenci znajdziemy różne możliwości ich skutecznego zamykania. Producenci przygotowują kłódki albo tez specjalne zamki szyfrowe. Takie zabezpieczenie zazwyczaj wystarcza, jeśli jednak wybieramy się poza Europę, szczególnie do USA trzeba mieć zamek TSA. Pozwoli on na otwarcie naszego bagażu służbom w celu dokonania kontroli bez jego zniszczenia. Trzeba pamiętać, że służby szczególnie w USA do bezpieczeństwa podchodzą poważnie i musimy pamiętać, że maja prawo nawet zniszczyć nasz bagaż w niektórych przypadkach.

Zobacz